Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po - Pá 8:00 - 12:00 13:00 - 17:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 500,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Pěstování, rady a tipy
  3. Postup při pěstování hlíznatých begonií z hlíz
12.03.2021

Postup při pěstování hlíznatých begonií z hlíz

Očištěnou hlízu (od zbytků a starých kořínků) si připravíme koncem února až začátkem března následovně: Dáme ji naklíčit při teplotě 15-20 ºC do tmavé místnosti. Po objevení klíčku přistoupíme k zakořenění hlízy. Připravíme si pěstební substrát složený buď ze 2/3 listovky a 1/3 písku (listovka lze nahradit rašelinou), nebo si koupíme sáček výsevného substrátu, který přímo použijeme. Pokud sázíme hlízu bez klíčku, vždy dbáme na to, abychom ji nevysadili obráceně. Horní stranu hlízy poznáme bezpečně podle místa loňského stonku, který se zpravidla nachází na prohloubené či rovné části hlízy.

Pěstování begonií z hlízHlízy si dáme zakořenit do truhlíku či hlubší misky s odtokem vody či drenáží na vzdálenost 10-15 cm od sebe. Po naplnění truhlíku substrátem povrch lehce urovnáme a hlízu zamáčkneme tak, aby celá byla v mírném dolíku. Okraje hlízy zahrneme substrátem tak, že z hlízy zůstane vidět pouze onen dolík či prohlubeň, odkud začnou rašit listy. Truhlík zalijeme (pozor!: nesnáší čerstvou chlorovanou vodu!) a přikryjeme sklem nebo mikrot.sáčkem abychom snadněji udrželi vysokou vzdušnou vlhkost. Substrát nesmí přeschnout, ale ani nesmí být přemokřen. Ponecháme v tmavé místnosti a při teplotě 18 - 20ºC.

Asi po 10-14 dnech přemístíme truhlíky na světlo. Po vytvoření 3-4 pravých listů jsou rostliny již dobře prokořeněné a připravené na konečnou výsadbu. Během dubna, počátkem května rostliny s balem rozsadíme na vzdálenost 20-25 cm. Kultivary bujně rostoucí dáváme 30 cm i více od sebe. Substrát volíme obdobný pouze s tím rozdílem, že použijeme více kompostové zeminy.

Poměr směsi :

  • 2/3 listovka (či rašelinový substrát s pH 5,5)
  • 1/3 kompostová zemina + trocha písku.

Velmi dobrý je suchý slepičí trus či kravinec (ve formě granulí), který umístíme na malou vrstvu substrátu při dně nádoby. Begonie má ráda dost vody, ale nesmí být trvale přemokřena (dobrá drenáž). Každých 10-14 dní během kvetení je žádoucí rostliny přihnojovat (hnojivem na podporu kvetení, např. KRISTALON apod.).

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Zůstaňte s námi v kontaktu
Přihlaste se k odběru novinek

Kontakt
Ladislav Urs
Po - Pá 8:00 - 12:00 13:00 - 17:00
© bego-bohemia2021
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz